নিউজ ডেস্কঃ আইআইটি আৰু এনআইটিত স্নাতকোত্তৰ কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তিৰ বাবে স্নাতকোত্তৰৰ বাবে Joint Admission Test ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত আই আই টি,গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত হ’ব।

JAM 2023 ত অৱতীৰ্ণ হ’বলৈ বয়সৰ কোনো সীমাবদ্ধতা নাই। দেশৰ সকলো প্ৰাৰ্থীৰ বাবে এই পৰীক্ষাত বহিব পাৰিব। JAM 2023ত প্ৰাপ্ত নম্বৰ মাত্ৰ এবছৰৰ বাবে বৈধ হ’ব আৰু আইআইএছচি বাংগালোৰ, জেএনচিএএছআৰ, আইইইএছটি শিবপুৰ, এছএলআইইটি পাঞ্জাৱ, ডিআইএটি আৰু আইআইএছইআৰকে ধৰি অন্যান্য কেন্দ্ৰীয় পুঁজিপ্ৰাপ্ত কাৰিকৰী প্ৰতিষ্ঠানবোৰত স্নাতকোত্তৰত নামভৰ্তিৰ বাবে প্ৰযোজ্য হ’ব।

প্ৰতিষ্ঠানটোৱে এক বিবৃতিত কয়, ” পৰীক্ষাৰ বাবে অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আজিৰে পৰা আৰম্ভ হৈছে আৰু ১১ অক্টোবৰত সমাপ্ত হ’ব।”

JAM 2023 বায়টেকন’লজী, ৰসায়ন বিজ্ঞান, অৰ্থনীতি, ভূতত্ত্ব, গণিত, গাণিতিক পৰিসংখ্যা আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানকে ধৰি সাতটা বিষয়ত কম্পিউটাৰ-আধাৰিত পৰীক্ষা সমগ্ৰ দেশৰ ১০০খনতকৈও অধিক চহৰত অনুষ্ঠিত হ’ব। প্ৰাৰ্থীসকলে এই পৰীক্ষাত এখন বা দুখন কাকতত অৱৰ্তীণ হ’ব পাৰিব।

“এই পৰীক্ষাৰ জৰিয়তে বিভিন্ন আইআইটিত ৩০০০ তকৈ অধিক আসন আৰু এনআইটিত ২০০০ তকৈও অধিক আসন স্নাতকোত্তৰ নামভৰ্তিৰ বাবে পূৰণ কৰা হ’ব, যাৰ ভিতৰত আছে MSc, MSc (Tech), MSc-MTech Dual Degree, Joint MSc – PhD and integrated PhD।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,467 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply