নিউজ ডেস্কঃ নীৰৱ মোডীৰ এজন ঘনিষ্ঠ সহযোগী সুভাষ শংকৰ পাৰাবক মঙলবাৰে পুৱা কায়ৰোৰ পৰা ভাৰতলৈ অনা হয়। চিবিআইয়ে পলাতক নীৰৱ মোডীৰ ঘনিষ্ঠ সহযোগী সুভাষ শংকৰ পাৰাবক ইজিপ্তৰ কায়ৰোৰ পৰা ভাৰতলৈ ঘূৰাই অনাৰ পিছত গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে। পাৰাবে নীৰব মোদীৰ এটা কোম্পানীত উপ মহাপ্ৰৱন্ধক হিচাপে কাম কৰিছিল।

ইয়াৰ পূৰ্বে CBI আৰু Enforement Directorateয়ে পাৰাবৰ বিৰুদ্ধে ₹.১৩,৫৭৮ কোটি টকাৰ পঞ্জাৱ নেচনেল বেংক জালিয়াতি গোচৰত জড়িত থকাৰ অভিযোগত ইণ্টাৰপোলৰ ৰেড জাননী জাৰি কৰিছিল। অভিযোগ অনুসৰি তেওঁ মুম্বাইত ইয়াৰ ব্ৰেডি হাউচ শাখাৰ জৰিয়তে প্ৰৱঞ্চনামূলকভাৱে লেটাৰ অফ আণ্ডাৰটেকিং জাৰী কৰাৰ জৰিয়তে বেংকক প্ৰতাৰণা কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ অংশ আছিল।

চিবিআই আৰু ইডিয়ে কেলেংকাৰীটোৰ তদন্তৰ বাবে গোচৰ ৰুজু কৰাৰ পিছত মোদীৰ কোম্পানীসমূহৰ প্ৰায় ১২ জন কৰ্মচাৰীক ডুবাই আৰু হংকঙৰ পৰা লাভজনক সম্ভাৱনাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিক কাইৰোলৈ স্থানান্তৰ কৰাত পাৰাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

লগতে পঢ়কঃ৩০ এপ্ৰিলত হ’ব বছৰৰ প্ৰথমটো সূৰ্য্য গ্ৰহণ

এই কৰ্মচাৰীসকলক নীৰৱ মোদীৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰিত বিদেশী শ্বেল কোম্পানীবোৰত সঞ্চালক হিচাপে দেখুওৱা হৈছিল। ইডিয়ে ভাৰতত প্ৰায় ২৫০ টা শ্বেল কোম্পানীৰ বাহিৰে এনে ১০০ৰো অধিক প্ৰতিষ্ঠান চিনাক্ত কৰিছিল।

কায়ৰোৰ উপনগৰ অঞ্চলত কৰ্মচাৰীসকলক প্ৰায় চাৰি-পাঁচ মাহৰ বাবে দুটা বাংলোত বন্দী কৰি ৰখা হৈছিল। যদি তেওঁলোকে সহযোগীতা নকৰে তেন্তে তেওঁলোকক ভয়ানক পৰিণামৰ ভাবুকি দিয়া হৈছিল। অভিযোগ অনুসৰি, তেওঁলোকৰ পাছপোৰ্টবোৰো পাৰাবে কাঢ়ি লৈছিল।

নীৰৱ মোদীয়ে ডুবাইত বন্দী হৈ থকা এই সকলো কৰ্মচাৰীৰ মোবাইল ফোন পাইছিল বুলি অভিযোগ কৰা হৈছে। সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাত-আধাৰিত চাৰ্ভাৰ যাৰ জৰিয়তে অভিযুক্ত ব্যক্তিসকলে গোপনে যোগাযোগ কৰিছিল সেইবোৰ নিষ্পত্তি কৰা হৈছিল।

সময়ৰ লগে লগে, প্ৰায় সকলো কৰ্মচাৰীয়ে কাইৰোৰ পৰা উৰা মাৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। তেওঁলোকৰ বিবৃতিবোৰ পিছত অনুসন্ধানকাৰী সংস্থাসমূহে লিপিবদ্ধ কৰিছিল।

মোদী বৰ্তমান লণ্ডনৰ ৱাণ্ডচৱৰ্থ কাৰাগাৰত বন্দী হৈ আছে। তেওঁ ভাৰতলৈ তেওঁৰ প্ৰত্যাৰ্পণৰ বিৰুদ্ধে আপীল কৰিছে। ২০২১ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত, ৱেষ্টমিনষ্টাৰ মেজিষ্ট্ৰেটৰ আদালতে তেওঁৰ প্ৰত্যাৰ্পণৰ অনুমতি দিছিল, আৰু ইয়াক যুক্তৰাজ্যৰ গৃহ সচিবেও অনুমোদন জনাইছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,483 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply