নিউজ ডেস্ক: ২০২৩-২৪ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগৰ বাবে ঋণ গেৰাণ্টি আঁচনি পুনৰ নিৰ্মাণৰ কথা ঘোষণা কৰে।  যাৰ বাবে ২ লাখ কোটি টকাৰ অতিৰিক্ত ঋণ আৰু ঋণৰ ব্যয় প্ৰায় ১ শতাংশ হ্ৰাস কৰিবলৈ ৯,০০০ কোটি টকা প্ৰদান কৰা হয়।

আনহাতে তেওঁ গ্ৰহণ কৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপবোৰ হৈছে-

  • ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগৰ বাবে ক্ৰেডিট গেৰাণ্টি আচঁনিৰ পুঁজি ৩০ মাৰ্চলৈ ৮০০০ কোটি টকাৰ সৈতে সঞ্চাৰিত কৰা হৈছে।
  • ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগৰ বাবে ক্ৰেডিট গেৰাণ্টি আঁচনিয়ে ঋণৰ বাবে বাৰ্ষিক গেৰাণ্টি মাচুল ১ কোটি টকালৈকে হ্ৰাস কৰাৰ বিষয়ে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰিছে, যি হৈছে বছৰি ২% ৰ সৰ্বোচ্চ হাৰৰ পৰা বছৰি ০.৩৭% লৈ হ্ৰাস কৰা। ই ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগসমূহক ঋণৰ সামগ্ৰিক ব্যয় যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব।
  • গেৰাণ্টিৰ সৰ্বোচ্চ সীমা ২ কোটি টকাৰ পৰা ৫ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে।
  • ১০ লাখ টকালৈকে বকেয়া ঋণৰ গেৰাণ্টিৰ সন্দৰ্ভত দাবীৰ নিষ্পত্তিৰ বাবে, আইনী প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰাৰ আৰু প্ৰয়োজন নহ’ব।

ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগৰ বাবে ক্ৰেডিট গেৰাণ্টি আচঁনিয়ে ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষত ১ লাখ কোটি টকাৰ গেৰাণ্টি অনুমোদনকৰাৰ মাইলৰ খুঁটিৰ পৰিমাণ স্পৰ্শ কৰি এক নতুন লেণ্ডমাৰ্ক সৃষ্টি কৰিছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,991 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply