নিউজ ডেস্কঃ এটি ভ্ৰূণৰ জন্মৰ বাবে পুৰুষৰ শুক্ৰাণু আৰু মহিলাৰ ডিম্বানু অতি প্ৰয়োজনীয়। আনকি টেষ্ট টিউব বেবীৰ ক্ষেত্ৰটো শুক্ৰাণু আৰু মহিলাৰ ডিম্বানুৰ মিলন ঘটাই ভ্ৰূণৰ সৃষ্টি কৰি সেই ভ্ৰণটো মহিলাৰ গৰ্ভত স্থাপন কৰা হয়।

অৱশ্যে, কেমব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলে এতিয়া এই প্ৰণালীটো সলনি কৰিছে। শেহতীয়াকৈ, তেওঁলোকে শুক্ৰাণু আৰু ডিম্বানুৰ অবিহনে গৰ্ভৰ বাহিৰত এক সংশ্লেষিত ভ্ৰূণ বা কৃত্ৰিম ভ্ৰূণ বিকশিত কৰিছে। অৱশ্যে, ই মানৱ ভ্ৰূণ নহয়, এইটো হৈছে এন্দুৰৰ ভ্ৰূণ। তেওঁলোকে নিগনিৰ sperm ব্যৱহাৰ কৰি এই ভ্ৰূণটো বিকশিত কৰিছিল। সাধাৰণ গৰ্ভধাৰণৰ দৰে আঠদিনৰ পিছত সেই ভ্ৰূণটোৱে সফলতাৰে মগজু, হৃদযন্ত্ৰ আৰু অন্যান্য অঙ্গ বিকশিত কৰিছিল।

কৃত্ৰিম ভ্ৰূণৰ বিকাশৰ সৈতে জড়িত কেমব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিজ্ঞানীসকলে আশা কৰে যে কোনো জীৱিত জন্তু ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ জীৱনৰ প্ৰাৰম্ভিক অৱস্থা অধ্যয়ন কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। বহুক্ষেত্ৰত, দেখা যায় যে মহিলাসকলৰ অতি সোনকালে গৰ্ভপাত হয়। আনকি কিছু মহিলাৰ ভ্ৰূণ সম্পূৰ্ণৰূপে বিকশিত নহয়, কিন্তু স্বাস্থ্যকৰ গৰ্ভধাৰণৰ ক্ষেত্ৰত সুস্থ অৱস্থাতে বিকশিত হয়।

এনে কিয় হয়, বিজ্ঞানীসকলে এতিয়াও ইয়াৰ বিষয়ে কোনো সঠিক উত্তৰ লাভ কৰা নাই। এই কৃত্ৰিম ভ্ৰূণৰ বিকাশৰ ফলস্বৰূপে, তেওঁলোকে এতিয়া গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ভ্ৰূণৰ মগজু অধ্যয়ন কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। কেৱল সেয়াই নহয়, এই অধ্যয়নৰ ফলাফলে মানৱ সভ্যতাক প্ৰতিস্থাপনযোগ্য কৃত্ৰিম মানৱ অংগৰ বিকাশৰ দিশত আগুৱাই নিব বুলি আশা কৰিছে।

অৱশ্যে, এই কৃত্ৰিম ভ্ৰূণটো অতি সহজে সৃষ্টি কৰিব পৰা হোৱা নাছিল। কেমব্ৰিজৰ বিজ্ঞানীৰ দলটোৱে কৈছিল যে তেওঁলোকে এক দশকতকৈও অধিক সময় গৱেষণা কৰিব লগা হৈছিল। গৱেষণা দলটোৰ মুৰব্বী অধ্যাপক Zernicka-Goetz এ কৈছিল যে তেওঁলোকৰ কামটো “জটিল অথচ ধুনীয়া”। তেওঁ লগতে কৈছিল যে, “এইটো অবিশ্বাস্য যে আমি ইমান দূৰ লৈ আহিছো। এয়া বৈজ্ঞানিক সকলৰ এক দীৰ্ঘদিনীয়া সপোন আছিল। এক দশকধৰি, আমি মুখ্যতঃ এই কামত গুৰুত্ব দিছিলো।অৱশেষত আমি এই কামটো কৰিবলৈ সক্ষম হ’লো। “

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,473 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply