নিউজ ডেস্কঃ ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ দিশে এখোজ আগবাঢ়িল ভাৰতীয় মূলৰ ঋষি চুনাক। যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ পদৰ প্ৰাৰ্থী ঋষি চুনাকে চতুৰ্থ পৰ্যায়ৰ ভোটদানত কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টিত বিজয়ী হৈ জয়ৰ দিশে আগবাঢ়িছে।

মঙলবাৰে অনুষ্ঠিত হোৱা চতুৰ্থ পৰ্যায়ৰ ভোটদানত চুনাকে তেওঁৰ দলৰ ১১৮ জন সদস্যৰ ভোট লাভ কৰিছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ চূড়ান্ত প্ৰাৰ্থী হ’বলৈ প্ৰয়োজন ১২০ জন সদস্যৰ সমৰ্থনৰ। অৰ্থাৎ সংসদত কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টিৰ এক-তৃতীয়াংশ সাংসদৰ সমৰ্থন।

সোমবাৰৰ ভোটদান প্ৰক্ৰিয়াত চুনাকে ১১৫টা ভোট লাভ কৰিছিল। তাৰ পৰা, চতুৰ্থ ৰাউণ্ডত ৪২ বছৰীয়া ৰাজনৈতিক নেতাজনে ১১৮টা ভোট লাভ কৰি চতুৰ্থ পৰ্যায়ৰ ভোটদানত বিজয়ী হয়, আনহাতে বাণিজ্য মন্ত্ৰী পেনি মৰ্ডাণ্টে ৯২ টা ভোট লাভ কৰে আৰু বৈদেশিক সচিব লিজ ট্ৰাছে ৮৬ টা ভোট লাভ কৰে, যাৰ ফলত চুনাকৰ দ্বিতীয় স্থান লাভ কৰাৰ দৌৰ এতিয়াও মুকলি হৈ আছে।

ইতিমধ্যে বিদ্ৰোহী সাংসদ কেমি বাডেনোচক নিৰ্বাচনী দৌৰৰ পৰা বাহিৰ হৈছে। ফলস্বৰূপে, প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ দৌৰত এতিয়া তিনিজন লোক আছে। বুধবাৰে পঞ্চম পৰ্যায়ৰ ভোটগ্ৰহণৰ পিছত চূড়ান্ত দুজন প্ৰাৰ্থী নিৰ্বাচিত হ’ব, যাৰ শেষত ব্ৰিটেইনৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত নিৰ্বাচন আয়োজন কৰিবলৈ কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টিৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ে নিৰ্বাচনী দৌৰত অধিগ্ৰহণ কৰিব।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,390 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply