নিউজ ডেস্কঃ ভাৰতত কৰোনা সংক্ৰমণৰ সংখ্যা পুনৰ বৃদ্ধি পাইছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই দেশৰ প্ৰশাসনক সতৰ্ক কৰি কৈছে যে দেশসমূহে তৎক্ষণাৎ নতুন কোভিড ভেকছিন বিকশিত কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া উচিত। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই উল্লেখ কৰিছে যে কৰোনা ভেকছিনে যদিও মৃত্যু প্ৰতিৰোধ কৰিছিল, ই সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব নোৱাৰিলে। মহামাৰীৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ এতিয়াও বহুত পলম হৈছে বুলি উল্লেখ কৰি বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কয়, “কৰোনাক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ এনে এটা ভেকছিন বিকশিত কৰিব লাগিব যি কৰোনা ৰোগীসকলৰ জীৱন ৰক্ষা কৰাৰ লগতে সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। “

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই এই পৰামৰ্শটো কিয় দিছিল তাৰ কাৰণো বৰ্ণনা কৰিছিল। কৰোনাত আক্ৰান্তৰ শেহতীয়া পৰিসংখ্যা অনুসৰি তেওঁলোকে কয় যে যোৱা পাঁচ সপ্তাহত কৰোনাৰ মৃত্যুৰ সংখ্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। WHOৰ প্ৰধান টেড্ৰোছ অধানম ঘেব্ৰেয়েচাছে এখন সংবাদমেলত কৈছিল যে মহামাৰীৰ সমাপ্তি হ’বলৈ বহুত পলম হৈছে। কৰোনাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই। এতিয়া পৰিস্থিতি সম্পূৰ্ণ বেলেগ।

তেখেতে লগতে কৈছিল, “যোৱা এবছৰত, আমি কৰোনাৰ সৈতে যুঁজি নতুনকৈ শিক্ষা লৈছো। আমি এতিয়া বুজি পাইছো যে কেৱল ৭০ শতাংশ দেশবাসীৰ টিকাকৰণ সম্পূৰ্ণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। প্ৰথমতে, যিসকল সৰ্বাধিক বিপদাশংকা আছে তেওঁলোকক টিকাকৰণ কৰা উচিত। অন্যথা, কৰোনাৰ মৃত্যু বৃদ্ধি হৈ থাকিব। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ প্ৰমুখ্যে কয়, “বহুতো দেশে ৭০ শতাংশ টিকাকৰণৰ লক্ষ্য পূৰণ কৰিছে। কিন্তু কেইবাখনো দেশে স্বাস্থ্য কৰ্মী, সেৱা কৰ্মী আৰু বৃদ্ধসকলৰ টিকাকৰণ সম্পূৰ্ণ কৰা নাই। গতিকে মৃত্যুৰ সংখ্যা বাঢ়ি গৈ আছে। ‘

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,395 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply