গুৱাহাটী: উত্তৰ-পূব আৰু এম্পৱেৰিং ক্ৰীড়া বিকাশৰ বিষয়বস্তুৰ সৈতে উত্তৰ-পূব হাফ মাৰাথন নামৰ হাফ মাৰাথনৰ প্ৰথম  শৃংখলা যুটীয়াভাৱে আয়োজন কৰা হ’ব উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বিভিন্ন মনোৰম স্থানত। ৫ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া উত্তৰ-পূব হাফ মাৰাথন গুৱাহাটীৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব।

এন.ই হাফ মাৰাথনৰ টি-চাৰ্ট আনুষ্ঠানিকভাৱে  ৪ জানুৱাৰী ২০২৩ তাৰিখে গুৱাহাটীৰ আইকনিক লেণ্ডমাৰ্ক হোটেলত এখন সংবাদমেলত মুকলি কৰা হয়।

কেপ্টেইন ৰাহুল বালিৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা এন ই হাফ মাৰাথন হৈছে খেলুৱৈসকলৰ সৱলীকৰণ আৰু উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বিকাশৰ দিশত এনএফআৰ আৰু উদ্ভাৱন ভাৰতৰ এক যৌথ পদক্ষেপ। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ উত্তৰ-পূব আৰু ৰাষ্ট্ৰ নিৰ্মাণৰ উন্নয়নৰ দৃষ্টিভংগীৰ সৈতে সংগতি ৰাখি এই পদক্ষেপ তেওঁ হাতত লৈছে।

মাৰাথন কেপ্টেইন ৰাহুল বালিৰ কিউৰেটৰৰ সৈতে এন.এফ.আৰৰ জি.এম শ্বা.আনছুল গুপ্তা আৰু এন.এফ.আৰ স্পোৰ্টাৰ্ছ এছ’চিয়েশ্যনৰ সভাপতি শ্ৰী ৰাজীৱ মহাজনে সংবাদ মাধ্যমক সম্বোধন কৰে। সংবাদ মেলত  উপস্থিত আছিল ভাৰতীয় আঞ্চলিক সঞ্চালক ক্ৰীড়া প্ৰাধিকৰণ,  অসম এথলেটিকছ এছ’চিয়েশ্যনৰ সভাপতি, বিখ্যাত মণিপুৰী অভিনেত্ৰী আৰু মণিপুৰ পৰ্যটনৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ সোমা লাইশ্ৰাম, অসমৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতা কপিল বৰা,  প্ৰবীণ ক্ৰিকেটাৰ ৰাজেশ বোৰাহ আৰু আন্তৰ্জাতিক মাৰাথন দৌৰবিদ আব্দুল বাৰেক।

এন.ই হাফ মাৰাথনৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হ’ল উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ সকলো ৰাজ্যক এক সত্তা হিচাপে আলোকপাত কৰা আৰু নিশ্চিতভাৱে সম্পূৰ্ণ উত্তৰ-পূবক প্ৰসাৰিত কৰা যাতে ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দুয়োটা মঞ্চতে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ অঞ্চল চৰ্চালৈ আহে।

এই শৃংখলাৰ প্ৰথম হাফ মাৰাথন ৫ ফেব্ৰুৱাৰী দেওবাৰে গুৱাহাটীৰ মালিগাঁৱত অনুষ্ঠিত হ’ব। য’ত সমগ্ৰ ভাৰতৰ লগতে বিদেশৰ পৰা প্ৰায় ৩০০০ দৌৰবিদে অংশগ্ৰহন কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। ট্ৰফীৰ উপৰিও বিজয়ীসকলক ১১ লাখ টকাৰ পুৰষ্কাৰৰ লগতে পদক আৰু যোগ্যতাৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদান কৰিব।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,735 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply