নিউজ ডেস্কঃ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৰোনাৰ পিছত পৰৱৰ্তী মহামাৰীৰ বিষয়ে শেহতীয়া ভাৱে সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ গভৰ্ণৰ-জেনেৰেল টেড্ৰোছ অধানম ঘেব্ৰেয়েচাছে কয় যে, বিশ্বই পৰৱৰ্তী মহামাৰীৰ বাবে প্ৰস্তুত হ’ব লাগিব, যি কৰোনাতকৈ অধিক বিপদজনক হ’ব পাৰে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই চুইজাৰলেণ্ডৰ জেনেভাত অনুষ্ঠিত বিশ্ব স্বাস্থ্য পৰিষদৰ ৭৬ তম বৈঠকত ইয়াৰ প্ৰতিবেদন উপস্থাপন কৰে। “কৰোনা এতিয়া বিশ্বব্যাপী জৰুৰীকালীন অৱস্থা নহ’ব পাৰে, কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে ইয়াতকৈ অধিক বিপদ নাই,” টেড্ৰোছে কয়। কোভিড-১৯ৰ এটা নতুন প্ৰকাৰ যিকোনো সময়তে আহিব পাৰে। এইটোও হ’ব পাৰে যে এটা নতুন ৰোগ উদ্ভৱ হ’ব পাৰে যি তাতকৈ বহুত বেছি বিপদজনক। এনে পৰিস্থিতিত, আমি এতিয়াৰ পৰা প্ৰস্তুতি কৰিব লাগিব বুলি টেড্ৰোছে কয়।

লগতে, টেড্ৰোছে কয়, কোভিড-১৯ এই শতিকাৰ আটাইতকৈ বিপদজনক ৰোগ আছিল। যেতিয়া কৰোনা আহিছিল, আমি ইয়াৰ সৈতে যুঁজিবলৈ সাজু নাছিলো। কিন্তু অৱশ্যে আন এটা মহামাৰী হ’ব পাৰে তাৰ বাবে আমি সকলো ধৰণে একেলগে মোকাবিলা কৰিব লাগিব। কৰোনাত প্ৰায় ৭০ লাখ লোকৰ মৃত্যু হৈছে, আনহাতে প্ৰকৃত সংখ্যা ২ কোটিতকৈ অধিক হ’ব পাৰে। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, আমি যিমান সম্ভৱ সোনকালে আমাৰ স্বাস্থ্য খণ্ডত প্ৰয়োজনীয় পৰিৱৰ্তন কৰিব লাগিব।

উল্লেখ্য যে, কোভিড মহামাৰীৰ বাবে ২০২০ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত বিশ্বব্যাপী এক জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰা হৈছিল। ভাৰতত প্ৰথম ঘটনাটো ২০২০ চনৰ ২৭ জানুৱাৰীত কেৰালাত প্ৰতিবেদিত হৈছিল। আউটব্ৰেক ইণ্ডিয়াৰ মতে, দেশখনত এতিয়ালৈকে ৪.৪৯ কোটিৰো অধিক লোক কৰোনা ভাইৰাছ আক্ৰণত হৈছে। ভাৰতত ভাইৰাছটোৰ ফলত ৫,৩১,০০০ অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছে। একে সময়তে, টিকাকৰণৰ সংখ্যা ২২০ কোটি অতিক্ৰম কৰিছে।

লগতে পঢ়ক – গৃহমন্ত্ৰী অসম ভ্ৰমণৰ পূৰ্বে জনতা ভৱনত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ বৈঠক

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 7,000 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply