গুৱাহাটীঃ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ কুৰুং কুমেয় জিলাৰ আৰক্ষীয়ে দেওবাৰে জনোৱা মতে, অসমৰ পৰা পাহাৰীয়া ৰাজ্যখনলৈ অনা ১৯ জন শ্ৰমিকক কাম দিয়াৰ প্ৰলোভন দি মাতি লৈ আনি পিছত শ্ৰমিক কেইজনক মৃত্যুৰ মুখলৈ ঠেলি দিয়াৰ অভিযোগত অভিযুক্ত ভূমিকাৰ বাবে উপ-ঠিকাদাৰ ৰোহম আলী আৰু শ্ৰমিক তত্বাৱধায়ক বেংগিয়া তানী নামৰ দুজন লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। শ্ৰমিক কেইজনৰ ভিতৰত ছয়জন ইতিমধ্যে নিহত হৈছে আৰু আন তিনিজন সন্ধানহীন হৈ আছে।

বিগত ২৯ জুলাইত কুৰুং কুমেয় জিলাৰ ক’ল’ৰিয়াং আৰক্ষী থানাৰ জোৱানে ৰোহম আলীক পূব চিয়াং জিলাৰ মুখ্য কাৰ্যালয় পাছিঘাটৰ পৰা গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ বিপৰীতে ১ আগষ্টত কুৰুং কুমেয়ৰ জিলা সদৰ ক’ল’ৰিয়াঙৰ পৰা টানীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হয়। দুয়োজন অভিযুক্তৰ বিৰুদ্ধে কল’ৰিয়াং আৰক্ষী থানাত ১০/২২ নম্বৰত গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে। আলীৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতীয় দণ্ডবিধি আইনৰ ধাৰা ৪০৬ (আস্থা ভংগ অপৰাধমূলক) আৰু ৪২০ (প্ৰতাৰণা আৰু অসৎ) ধাৰাত গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে যদিও তানিৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতীয় দণ্ডবিধি আইনৰ ধাৰা ২৭ অস্ত্ৰ আইনৰ ৩৪১ (ভুল সংযম) আৰু ৫০৬ (অপৰাধমূলক ভয় দেখুৱাই) ধাৰাত গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে ।

অসমৰ ধেমাজি জিলাৰ জোনাইৰ বাসিন্দা ৰোহম আলী আৰক্ষীৰ জিম্মাত থকাৰ বিপৰীতে ক’ভিড-১৯ পজিটিভ হোৱাৰ বাবে তানী জামিনত ওলাই আহিব সক্ষম হয়। অসমৰ পৰা ১৯ জন শ্ৰমিক আনি ঠিকাদাৰক ২০ লাখ টকাত বিক্ৰী কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন হোৱা মূল অভিযুক্ত ৰেজাউল কৰিমৰ সন্ধানত এতিয়া আৰক্ষীয়ে তৎপৰ হৈ পৰিছে। কৰিম নামনি অসমৰ বাসিন্দা বুলি আৰক্ষীৰ হাতত তথ্য আছে।

সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত ক’ল’ৰিয়াং আৰক্ষী থানাৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া গেজুম বাছাৰে কয় যে, “যদিও আমি বাকী তিনিজন শ্ৰমিকৰ সন্ধান উলিয়াবলৈ অনুসন্ধান আৰু উদ্ধাৰ অভিযান স্থগিত ৰাখিছো, তথাপিও আমি বিষয়টো অতি গুৰুত্ব সহকাৰে লৈছো আৰু পুংখানুপুংখভাৱে তদন্ত কৰি আছো। আমি ইয়াত শ্ৰমিক সকলক বিক্ৰী কৰা বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰা মূল অভিযুক্ত ৰেজাউল কৰিমৰ সন্ধানত আছো আৰু আমি তেওঁক অতি সোনকালে আটক কৰিম বুলি আত্মবিশ্বাসী।”

ডামিন মহকুমাৰ অন্তৰ্গত দুৰ্গম হুৰি অঞ্চলত সীমান্ত গড়কাপ্তানি সংস্থা(বিআৰঅ’)ৰ অধীনত এটা প্ৰকল্পৰ বাবে অসমৰ ১৯ জন শ্ৰমিকে পথ নিৰ্মাণৰ কামত নিয়োজিত আছিল ।ঈদ-আল-আধা উদযাপনৰ বাবে ছুটী দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰা ঠিকাদাৰক অৱগত নকৰাকৈয়ে ৫ জুলাইত তেওঁলোকে শিবিৰৰ পৰা নিজৰ ঘৰলৈ ওলাই যায়।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,479 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply