নিউজ ডেস্কঃ ৰাজস্থানত কংগ্ৰেছৰ ৮২ জন বিধায়কে অশোক গেহলটৰ সমৰ্থনত পদত্যাগ পত্ৰ দাখিল কৰে। কংগ্ৰেছত আভ্যন্তৰীণ কন্দলৰ এক নতুন মোৰ। দুবছৰ যুঁজ দিয়াৰ পিছত অশোক গেহলট ৰাজস্থানৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বা শচীন পাইলট হৈ থাকিব নে নাই তাক লৈ বিবাদ চলি আছে। বিধায়কসকলে শচীন পাইলটক মুখ্যমন্ত্ৰী বনোৱাৰ বাবে গেহলটৰ সমৰ্থকসকল অসন্তুষ্ট।

কংগ্ৰেছ হাইকমাণ্ডৰ ‘একপক্ষীয়’ সিদ্ধান্তৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ পৰামৰ্শ নোলোৱাকৈ মুখ্যমন্ত্ৰী বাছনি কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ বাবে অশোক গেহলটৰ অনুগত প্ৰায় ৮২ জন বিধায়কে দেওবাৰে ৰাজস্থান বিধানসভাৰ অধ্যক্ষ চি পি যোশীৰ ওচৰত পদত্যাগ পত্ৰ দাখিল কৰে।

আনহাতে, বিধায়কসকলৰ পদত্যাগৰ পিছত অশোক গেহলটে দলটোৰ কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বক কয় যে মোৰ হাতত কৰিবলগীয়া একো নাই। বিধায়কসকলে তেওঁলোকৰ পছন্দৰ এজন বিধায়কক মুখ্যমন্ত্ৰী হোৱাটো বিচাৰে।

পিছে গেহলটে ৰাজস্থানৰ ৰাজনৈতিক সংকটত কোনো ধৰণে জড়িত থকাৰ কথা অস্বীকাৰ কৰিছে।

ক্ষুব্ধ বিধায়কসকলে গেহলটৰ বিৰুদ্ধে শচীন পাইলটৰ ২০২০ চনৰ বিদ্ৰোহৰ গোচৰটো উত্থাপন কৰিছিল আৰু কৈছিল যে পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰীয়েই সেই সময়ত চৰকাৰক সমৰ্থন কৰা উচিত।

ৰাজস্থানৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অশোক গেহলটে কংগ্ৰেছ সভাপতি পদৰ বাবে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিব। তেওঁ এতিয়াও ১৭ অক্টোবৰৰ নিৰ্বাচনৰ বাবে নতুন কংগ্ৰেছ সভাপতি নিৰ্বাচিত কৰিবলৈ মনোনয়ন দাখিল কৰিবলৈ বাকী আছে। যেতিয়া গেহলটে ৰাজ্য ত্যাগ কৰিছিল তেতিয়া ৰাজস্থান কংগ্ৰেছত বিৰোধিতাৰ সম্ভাৱনা আছিল। সংকটটো দূৰ কৰিবলৈ, কংগ্ৰেছ অধ্যক্ষ ছোনিয়া গান্ধীয়ে বিধায়কসকলৰ সৈতে ব্যক্তিগতভাৱে কথা পাতিবলৈ দুজন কেন্দ্ৰীয় নেতাক জয়পুৰলৈ পঠিয়াইছিল।

ৰাজস্থান বিজেপিৰ সভাপতি সতীশ পুনিয়াই টুইট কৰি কয় যে ভাৰত-অষ্ট্ৰেলিয়া ক্ৰিকেট খেলখনতো ইমান অনিশ্চয়তা নাই, যিদৰে ৰাজস্থান কংগ্ৰেছ দলত নেতাক লৈ হৈছে।

উল্লেখ্য যে, ২০০ জনীয়া বিধানসভাত কংগ্ৰেছৰ ১০৮ জন বিধায়ক আছে । দেওবাৰে নিশা খাৰ্গে আৰু মাকেনে গেহলটৰ অনুগতসকলক পৰিকল্পিত বৈঠকৰ অংশ হিচাপে নহ’লেও বিধায়কসকলক ইজনৰ পিছত সিজনকৈ লগ কৰিবলৈ সৈমান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল ।মন্ত্ৰী শান্তি ধাৰিৱাল, প্ৰতাপ সিং খাচৰিয়াৱাছ আৰু মহেশ যোশীৰ লগতে মুখ্যমন্ত্ৰী গেহলটৰ উপদেষ্টা সান্যাম লোধাই এআইচিচি পৰ্যবেক্ষকসকলক সাক্ষাৎ কৰে যদিও অচলাৱস্থা অব্যাহত থাকে ।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,578 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply