নিউজ ডেস্ক : মহাৰাষ্ট্ৰৰ সদ্য বিতাড়িত মুখ্যমন্ত্ৰী উদ্ধৱ ঠাকৰেই সমাগত ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত এনডিএ প্ৰাৰ্থী দ্ৰৌপদী মূৰ্মুক সমৰ্থন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। ইফালে MVAৰ অংশ হোৱা এনচিপি আৰু কংগ্ৰেছে বিৰোধী দলৰ যুটীয়া ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ প্ৰাৰ্থী যশোৱন্ত সিনহালৈ সমৰ্থন আগবঢ়োৱাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত, উদ্ধৱ ঠাকৰেই কিয় এমভিএৰ পৰা নিজকে বাহিৰ কৰি এনডিএৰ ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ প্ৰাৰ্থী দ্ৰৌপদী মূৰ্মুক সমৰ্থন কৰাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে –

দৰাচলতে, সদনৰ পৰা গৈ এতিয়া উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ মঁজিয়া পোৱা শিৱসেনাৰ ভৱিষ্যত নিৰ্ভৰ কৰিছে ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত। এই নিৰ্বাচনে দলটোৰ ভৱিষ্যতৰ গ্ৰহণযোগ্যতা যথেষ্ট পৰিমাণে নিৰ্ণয় কৰিব। চৰ্চা চলিছে যে দলটোৰ নিষ্ক্ৰিয়তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিয়েই উদ্ধৱ ঠাকৰেই দ্ৰৌপদী মূৰ্মুক সমৰ্থন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। অৱশ্যে, উদ্ধৱ ঠাকৰেই কি চিন্তা চৰ্চা কৰি আছে সেয়া সৰ্বজনবিদিত। কিন্তু যদি এমভিএৰ সৈতে চৰকাৰ গঠন কৰা উদ্ধৱে এন ডি এ প্ৰাৰ্থীক সমৰ্থন কৰে, তেন্তে নিসন্দেহে প্ৰশ্ন উত্থাপিত হ’ব। কিন্তু উদ্ধৱ ঠাকৰেই দ্ৰৌপদী মূৰ্মুক সমৰ্থনৰ আঁৰত কি কাৰণ থাকিব পাৰে –

প্ৰথম কাৰণ
উদ্ধৱ ঠাকৰেই সাংসদসকলক আৰু অধিক ৰুষ্ট কৰিবলৈ বিচৰা নাই

উদ্ধৱ ঠাকৰেৰ বাবেই চৰকাৰ হেৰুওৱাৰ পিছত, এতিয়া দলটোৰ ভিতৰচ’ৰাত বিদ্ৰোহ চম্ভালা কঠিন হৈ পৰিছে। চৰ্চা চলিছে যে সোমবাৰে উদ্ধৱ ঠাকৰেই ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচন সন্দৰ্ভত তেওঁৰ বাসগৃহ মাতোশ্ৰীত সাংসদসকলৰ এখন বৈঠক আহ্বান কৰিছিল। শিৱসেনাৰ মুঠ ২২ জন সাংসদৰ ভিতৰত ১৫ জন সাংসদে বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। এই বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰা অধিকাংশ সাংসদেই দ্ৰৌপদী মূৰ্মুক সমৰ্থন আগবঢ়োৱাৰ পোষকতা কৰিছিল। জানিব পৰামতে, বৈঠকত উপস্থিত থকা ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ সঞ্জয় ৰাউতে শিৱসেনা দলটোৱে বিৰোধী প্ৰাৰ্থী যশোৱন্ত সিনহাক সমৰ্থন কৰাটো বিচাৰিছিল। অৱশ্যে ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত কাক ভোট দিয়া হ’ব, সেয়া উদ্ধৱ ঠাকৰেৰ ওপৰত এৰি দিয়া হ’ব বুলিও সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। ইয়াৰ পিছতে উদ্ধৱ ঠাকৰেই এন ডি এৰ প্ৰাৰ্থী দ্ৰৌপদী মুৰ্মুক সমৰ্থন জনোৱাৰ কথা ঘোষণা কৰে। এনে এক পৰিস্থিতিত, এয়া স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে উদ্ধৱে এই মুহূৰ্তত সাংসদসকলক অসন্তুষ্ট কৰিবলৈ বিচৰা নাই।

দ্বিতীয় কাৰণ
মিত্ৰজোঁটৰ ধৰ্ম পালন কৰি বিপদত পৰিবলৈ নিবিচাৰে ঠাকৰেই

উদ্ধৱ ঠাকৰেয়ে এমভিএৰ সৈতে মিত্ৰ ধৰ্মৰ অনুসৰণত এতিয়া কোনো বিপদ মাতি ল’বলৈ বিচৰা নাই। যিহেতু এই মুহূৰ্তত তেওঁৰ সৈতে থকা সাংসদসকলেও কৈছে যে দলটোৱে বৰ্তমানৰ চৰকাৰত উপযুক্ত গুৰুত্ব লাভ কৰা নাই, সেয়ে তেওঁলোকেও বিচাৰে যে সিদ্ধান্ত দলটোৰ সৈতেই যাওক। ই এফালে দলটোক ভাঙি যোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব আৰু আনহাতে, শিৱ সৈনিকসকলেও চৰকাৰত অংশ লাভ কৰিব।

দৰাচলতে, মহাৰাষ্ট্ৰ বিধানসভাত, একনাথ সিদ্ধেপন্থীৰ দুই-তৃতীয়াংশতকৈও অধিক বিধায়িনী দলৰ বিধায়কৰ সমৰ্থনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰকৃত শিৱসেনা বুলি দাবী কৰিছে। কোৱা হৈছে যে শিৱসেনা সংসদীয় দলতো বিভাজন হৈছে। বহুতো সাংসদে পক্ষ সলনি কৰাৰ খবৰ পোৱা গৈছে। সিন্ধেই শিৱসেনাৰ অধীনত থকা পৌৰ নিগমসমূহৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ হস্তগত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে আৰু লগতে সংগঠনটোৰ ওপৰতো এক দখল আয়ত্ত কৰাৰ চেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে। এনে পৰিস্থিতিত উদ্ধৱ ঠাকৰেৰ সন্মুখত বেছি বিকল্প নাই, কিন্তু তেওঁ তেওঁৰ হাতত থকা বিকল্পবোৰ সংৰক্ষণ কৰিব বিচাৰে।

তৃতীয় কাৰণ
বাধ্যবাধকতা বা বিদ্ৰোহৰ ভয়ত লোৱা সিদ্ধান্ত?

বিধায়কসকলে বিদ্ৰোহ কৰাৰ পিছত, শিৱসেনাৰ সাংসদসকলেও উদ্ধৱ ঠাকৰেক এৰি যোৱাৰ বিপদত পৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত, উদ্ধৱ ঠাকৰেৰ বাবে তেওঁৰ সাংসদসকলে কোৱা কথা উপেক্ষা কৰাটো অতি কঠিন হৈ পৰিছে। সেয়ে হাতত থকা সাংসদ-বিধায়কসকলৰ মতামত অনুসৰিয়েই শিৱসেনাই ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত দ্ৰৌপদী মুৰ্মুক সমৰ্থন কৰিব। ঠাকৰেই এই সন্দৰ্ভত কৈছে যে শিৱসেনাৰ সাংসদসকলৰ বৈঠকত কোনেও মোৰ ওপৰত হেঁচা প্ৰয়োগ নকৰে। উদ্ধৱ ঠাকৰেই এফালে সমৰ্থন ঘোষণা কৰিছে, আনহাতে তেওঁ কৈছে যে তেওঁৰ ওপৰত কোনো চাপ নাই। উদ্ধৱ ঠাকৰেৰ এই ঘোষণাত সাংসদসকলৰ বিসম্বাদ স্পষ্টভাৱে দেখা গৈছিল নে ইয়াত আগন্তুক ৰণনীতি লুকুৱাই ৰখা হৈছে সেয়া কেৱল সময়হে ক’ব।

চতুৰ্থ কাৰণ
উদ্ধৱৰ ফালৰ পৰা স্বাভাৱিক মিত্ৰতাৰ আন এটা চিহ্ন

উদ্ধৱ ঠাকৰেই এন ডি এৰ প্ৰাৰ্থী দ্ৰৌপদী মুৰ্মুক সমৰ্থন কৰি দ্বিতীয়টো ধাৰণা দিছে যে তেওঁ আদৰ্শৰ সৈতে মিত্ৰতা গঢ়িবলৈ সাজু। ইয়াৰ পূৰ্বে, উদ্ধৱ ঠাকৰে চৰকাৰে ঔৰঙ্গাবাদক সম্ভাজীনগৰ আৰু ওচমানাবাদ জিলাক ধাৰাশিৱ বুলি নামাকৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈ প্ৰথম ইংগিত দিছিল।

অৱশ্যে, সঞ্জয় ৰাউতে ইয়াৰ বিৰুদ্ধে যুক্তি দিছে যে দ্ৰৌপদী মুৰ্মুক সমৰ্থন কৰাৰ অৰ্থ বিজেপিক সমৰ্থন কৰা নহয়। শিৱসেনাই প্ৰায়েই এনে সিদ্ধান্ত লৈ আহিছে। ৰাউতে কয় যে শিৱসেনাই প্ৰতিভা পাটিলকো সমৰ্থন কৰিছিল, যি ইউপিএৰ প্ৰাৰ্থী আছিল। একেদৰে, প্ৰণৱ মুখাৰ্জীকো সমৰ্থন কৰা হৈছিল।

পঞ্চম কাৰণ
উদ্ধৱে বিকল্পবোৰ খোলা ৰাখিবলৈ বিচাৰে

এন ডি এৰ ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ প্ৰাৰ্থী দ্ৰৌপদী মূৰ্মুৰ সমৰ্থনৰ আঁৰত সাংসদসকলৰ হেঁচা একমাত্ৰ কাৰণ নহয়। উদ্ধৱ ঠাকৰেই জানে যে তেওঁ এতিয়া আটাইতকৈ কঠিন পৰ্যায়ত আছে। চৰকাৰ ইতিমধ্যে হাতৰ পৰা গৈছে আৰু এতিয়া দলটো সংকটত আছে। অৱশ্যে, তেওঁলোকে এইটোও ভালদৰে জানে যে ৰাজনীতিত কোনো সম্ভাৱনাই নুই কৰিব নোৱাৰি। কোনে ভাবিছিল যে শিৱসেনাই বিজেপি এৰি কংগ্ৰেছ আৰু এনচিপিৰ সৈতে চৰকাৰত যোগদান কৰিব পাৰে? কোৱা হৈছিল যে শিৱসেনাৰ কেইবাজনো সাংসদে প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী ঠাকৰেক ইংগিত দিছিল যে মূৰ্মুক আনুষ্ঠানিকভাৱে সমৰ্থন কৰাৰ পিছত, একনাথ সিন্ধে শিবিৰ আৰু বিজেপিৰ সৈতে সম্পৰ্ক উন্নত কৰাৰ বাবে কিছু দুৱাৰ পুনৰ মুকলি কৰা হ’ব পাৰে। উদ্ধৱ ঠাকৰেই এই সময়ত যি সিদ্ধান্তই লয়, তেওঁ ভৱিষ্যতৰ কথা মনত ৰাখিয়েই ল’ব। অৱশ্যে, উদ্ধৱ ঠাকৰেৰ মনত কি চলি আছে, কেৱল সময়হে ক’ব।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,578 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply