নিউজ ডেস্কঃ বছৰটোৰ শেষত গুজৰাট আৰু হিমাচল প্ৰদেশত বিধানসভা নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’ব। অৱশ্যে, সকলো ৰাজনৈতিক দলে ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ ওপৰত চকু ৰাখিছে। কংগ্ৰেছৰ নিৰ্বাচিত সভাপতি মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে নিৰ্বাচন সন্দৰ্ভত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্তব্য আগবঢ়াইছে। মঙলবাৰে হায়দৰাবাদত এখন ৰাজহুৱা সভাত ভাষণ দি তেওঁ কয় যে ৰাহুল গান্ধীৰ নেতৃত্বত এখন অ-বিজেপি চৰকাৰ গঠন কৰা হ’ব। খাৰ্গেৰ মন্তব্যই অনুমান আৰম্ভ কৰিছে যে ৰাহুল গান্ধী আগন্তুক লোকসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থী হ’ব পাৰে।

কংগ্ৰেছৰ ‘ভাৰত জোড়ো যাত্ৰা’ তেলেংগানাত উপস্থিত হৈছে। মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে মঙলবাৰে ৰাহুল গান্ধীৰ নেতৃত্বত হায়দৰাবাদত অনুষ্ঠানটোত যোগদান কৰিছিল। হায়দৰাবাদত এক ৰেলী সম্বোধন কৰি খাৰ্গে কয়, “কংগ্ৰেছে দেশক অ-বিজেপি চৰকাৰ দিব। ৰাহুল গান্ধীয়ে সেই চৰকাৰৰ নেতৃত্ব দিব।”

কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন সভাপতি ৰাহুল গান্ধীৰ দৰে বৰ্তমানৰ সভাপতি মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গেও তেলেংগানাত শাসনাধিষ্ঠিত টিআৰএছক আক্ৰমণ কৰিছিল। যিহেতু ৰাহুল গান্ধীয়ে অভিযোগ কৰিছিল যে তেলেংগানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কে চন্দ্ৰশেখৰ ৰাওৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ সৈতে সু সম্পৰ্ক বজাই ৰাখে , কিন্তু তেওঁলোকে তেওঁৰ সন্মুখত বিৰোধী হিচাপে কাম কৰে। 

সেই সূত্ৰেই মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে কয়, “যেতিয়াই আমি সংসদত যিকোনো বিধেয়কৰ বিৰোধিতা কৰিছিলো, তেওঁলোকে (টিআৰএছ) বিজেপিক সমৰ্থন কৰিছিল কিন্তু তথাপিও তেওঁলোকে কয় যে তেওঁলোকে এখন অ-বিজেপি চৰকাৰ আনিব। যদি কোনোবাই অ-বিজেপি চৰকাৰ আনিব লগা হয়, তেন্তে ৰাহুল গান্ধীৰ নেতৃত্বত আমিহে অ-বিজেপি চৰকাৰ গঠন কৰিম ।”

খাৰ্গেৰ এই মন্তব্যই এটা নতুন ধাৰণাৰ সৃষ্টি কৰিছে। ইয়াৰ পূৰ্বে, কংগ্ৰেছ সভাপতি নিৰ্বাচনৰ সময়ত, তেওঁ ৰাহুল গান্ধী প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থীৰ হোৱাৰ বিষয়ে ইংগিত দিছিল। যেতিয়া তেওঁক সোধা হৈছিল যে ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থী কোন হ’ব, তেতিয়া তেওঁ কৈছিল, “প্ৰথমে ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’বলৈ দিয়ক। তেতিয়া আমি চাম। “

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,587 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply