গুৱাহাটী : গুৱাহাটীস্থিত পশ্চিম অসম দুগ্ধ উৎপাদক সমবায় সংঘ লিমিটেডে ২৫ এপ্ৰিলৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ পূৰবীৰ দুগ্ধজাত গাখীৰৰ পাউচৰ সৰ্বাধিক খুচুৰা মূল্যত সামান্য সংশোধনৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। দুগ্ধ সমবায়টোৱে পূৰবী ষ্টেণ্ডাৰ্ড ৫০০ মিলি, পূৰবী স্মাৰ্ট ৫০০ মিলি, পূৰবী স্মাৰ্ট প্লাছ ৫০০ মিলি আৰু ১০০০ মিলি আৰু পূৰবী গোল্ড ১০০০ মিলি পাউচকে ধৰি সকলো প্ৰকাৰৰ গাখীৰৰ পাউচৰ খুচুৰা মূল্য সংশোধন কৰে।  

পূৰবী গাখীৰৰ বহু-প্ৰিয় মানদণ্ড নিশ্চিত কৰিবলৈ, পৰিবহন, প্ৰক্ৰিয়াকৰণ, পেকেজিং আদিৰ দৰে ইনপুট ব্যয় বৃদ্ধিৰ কথা বিবেচনা কৰি, ২৫ এপ্ৰিলৰ পৰা সমগ্ৰ অসমৰ বজাৰত ইয়াৰ সকলো গাখীৰ প্ৰকাৰৰ এমআৰপি প্ৰতি লিটাৰত ২ টকাকৈ (প্ৰতি ৫০০ মিলি পাউচত ১ টকা) সংশোধন কৰিবলৈ বাধ্য হৈছে। এমআৰপিৰ এই সামান্য সংশোধনে দুগ্ধ সমবায়ক ইয়াৰ মূল্যৱান গ্ৰাহকসকলক উন্নত মানদণ্ডৰ গাখীৰ প্ৰদান অব্যাহত ৰখাত সহায় কৰাৰ লগতে ৰাজ্যখনত দুগ্ধ খেতিয়ক আৰু গাখীৰ যোগান শৃংখলাক সমৰ্থন কৰাতো সহায়ক হ’ব।

লগতে পঢ়ক – নুমলীগড় চাহ বাগিচা প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত শিশু শ্ৰমিক আৰু বাল্য বিবাহকলৈ সজাগতা সভা

“অসমৰ ২০,০০০ ৰো অধিক কৃষকৰ হৈ পূৰবী ডেইৰীয়ে ৰাজ্যখনৰ দুগ্ধ খেতিয়কসকলক সহায় কৰিবলৈ আমাৰ সকলো মূল্যৱান আৰু সন্মানীয় গ্ৰাহকৰ পৰা সহযোগিতা আৰু নিৰন্তৰ পৃষ্ঠপোষকতা বিচাৰে,” দুগ্ধ সমবায়টোৰ এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে। অসম দুগ্ধ উৎপাদক সমবায় সংঘ লিমিটেডে সদায়ে ‘দুগ্ধ খণ্ডত স্থিৰতা’ৰ বাবে সমৰ্পিত, য’ত গোটেই বছৰটোত দুগ্ধ খেতিয়কসকলক লাভজনক আৰু নিৰন্তৰ পৰিশোধ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে কৃষি-অৰ্থনীতিৰ নিৰীক্ষণ কৰাটোৱে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,127 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply