স্প’ ৰ্টছ ডেস্ক – কমনৱেলথ গেমছ ২০২২-ৰ নৱম দিনটো ভাৰতৰ বাবে আন এটা স্বৰ্ণিল দিন আছিল। নৱম দিনটোতেই ভাৰতীয় মল্লযোদ্ধাসকলে তেওঁলোকৰ আধিপত্য বিস্তাৰ কৰি তিনিটা সোণ আৰু তিনিটা ব্ৰঞ্জৰ পদক আজুৰি আনে।

বাৰ্মিংহামত নৱম দিনটো আছিল ভাৰতীয় মল্লযোদ্ধাসকলৰ দিন। একেটা দিনতে ভাৰতে ছয়টা পদক জিকে মল্লযুঁজত। বিনেশ ফোগাট, ৰবি দাহিয়া আৰু নবীনে সোণৰ পদক জয় কৰাৰ বিপৰীতে, পূজা চিহাগ, পূজা গেহলট আৰু দীপক নেহৰাই ব্ৰঞ্জৰ পদক জয় কৰিবলৈ সক্ষম হয়। উল্লেখযোগ্য যে এই পৰ্যন্ত ভাৰতে মল্লযুঁজত মুঠ ১২ টা পদক লাভ কৰিছে। ইয়াৰ পূৰ্বে শুকুৰবাৰে দীপক পুনিয়া, বজৰং পুনিয়া আৰু সাক্ষী মালিকে সোণৰ পদক অৰ্জন কৰিছিল। অংশু মালিকে ৰূপৰ পদক, দিব্যা কাকৰন আৰু মোহিত গৰৱালে ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰিছিল।

উল্লেখ্য যে কমনৱেলথ গেমছলৈ যোৱা ভাৰতীয় মল্লযুঁজ দলটোৰ আটাইকেইগৰাকী খেলুৱৈয়ে পদক আজুৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

এথলেটিকছত ভাৰতৰ দুটা পদক –

ভাৰতৰ বাবে এথলেটিকছত নৱম দিনটো এটা ভাল দিন আছিল। প্ৰিয়ংকা গোস্বামীয়ে ১০,০০০ মিটাৰ খোজ কঢ়াৰ ফাইনেলত ৰূপৰ পদক জিকিছিল, আনহাতে অবিনাশ চাবলে পুৰুষৰ ৩০০০ মিটাৰ ষ্টিপলচেজত ৰূপৰ পদক জিকিছিল।

প্ৰিয়ংকাই ৪৩ মিনিট আৰু ৩৮ ছেকেণ্ডত মাৰাথন দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰি নিজৰ ব্যক্তিগত শ্ৰেষ্ঠতা অৰ্জন কৰে আৰু ভাৰতৰ হৈ চিডব্লিউজি ২০২২ত ট্ৰেক এণ্ড ফিল্ডত তৃতীয় পদক অৰ্জন কৰে। তেওঁৰ আগত মুৰলী শ্ৰীশংকৰ (লং জাম্পত ৰূপ) আৰু তেজস্বিন শংকৰে (হাই জাম্পত ব্ৰঞ্জ) ট্ৰেক এণ্ড ফিল্ডত ভাৰতৰ হৈ পদক অৰ্জন কৰিছে।

একে সময়তে, অবিনাশে ৩০০০ মিটাৰ ষ্টিপলচেজ ইভেণ্টত ৰাষ্ট্ৰীয় অভিলেখ গঢ়ি ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰে আৰু এইখেলসমূহত এইটো ভাৰতৰ ২৮ তম পদক আৰু এথলেটিকছত চতুৰ্থ পদক অৰ্জন কৰে। অবিনাশে ৮.১১.২০ মিনিটত তেওঁৰ দৌৰ সমাপ্ত কৰিছিল। ইয়াৰ সৈতে, তেওঁ ৩,০০০ মিটাৰ দৌৰত এক নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় অভিলেখ গঢ়িলে। তেওঁ সোণৰ পদক বিজয়ী আব্ৰাহাম কিবিৱাটৰ পৰা মাত্ৰ ০.৫ ছেকেণ্ড পিছ পৰি আছিল।

লন বলত পুৰুষৰ দলটোৰ ৰূপৰ পদক অৰ্জন-

লন বলত, পুৰুষ দলটোৱে (চাৰিজন খেলুৱৈ) ফাইনেলত উত্তৰ আয়াৰলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হৈছে। ইয়াৰ সৈতে, ভাৰতীয় দলটোৱে ৰূপৰ পদকত সন্তুষ্ট হ’বলগা হয়। ১৪ ৰাউণ্ড সমাপ্তিৰ পিছত, ভাৰতীয় দলটোৱে মেচখন ১৮-৫ ত পৰাজিত হয়। ভাৰতৰ হৈ সুনীল বাহাদুৰ, নৱনীত সিং, চন্দন কুমাৰ সিং আৰু দিনেশ কুমাৰৰ যুটিয়ে বিস্ময়কৰ কাম কৰিছে।

ভাৰতীয় বক্সাৰৰ তিনিটা ব্ৰঞ্জ জয়

ভাৰতীয় বক্সাৰ জেচমিন লাম্বোৰিয়া, মহম্মদ হুচামুদ্দিন আৰু ৰোহিত টোকাছে ব্ৰঞ্জৰ পদকৰ সৈতে তেওঁলোকৰ চিডব্লিউজি ২০২২ অভিযান সমাপ্ত কৰিছে।

নীতু ঘাংঘাছ, অমিত পাংঘাল, নিখত জাৰিন আৰু সাগৰে তেওঁলোকৰ নিজ নিজ খেলত সফলতা লাভ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ নিজ নিজ শ্ৰেণীত ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰে।

ভাৰতীয় মহিলা ক্ৰিকেট দল ফাইনেলত উপনীত-

ছেমি ফাইনেলত ভাৰতীয় মহিলা ক্ৰিকেট দলে ইংলেণ্ডক চাৰি উইকেটত পৰাস্ত কৰে। প্ৰথমে বেটিং কৰি ভাৰতে পাঁচ উইকেটত ১৬৪ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। ইয়াৰ প্ৰত্যুত্তৰত ইংলেণ্ডে ২০ অভাৰত ছয় টা উইকেট হেৰুৱাই মাত্ৰ ১৬০ ৰাণ হে সংগ্ৰহ কৰিব পাৰিছিল।

শৰথ কমলৰ পুৰুষ আৰু মিক্সড ডাবলছ দুয়োটা ইভেণ্টত ভাৰতৰ হৈ দুটা পদক লাভ-

ভাৰতৰ তাৰকা পেডেলাৰ শৰৎ কমলে শনিবাৰে কমনৱেলথ গেমছ ২০২২ ত পুৰুষ আৰু মিক্সড ডাবলছ দুয়োটা ইভেণ্টৰ ফাইনেলত উপনীত হৈ ভাৰতৰ হৈ দুটা পদক নিশ্চিত কৰিছে।

শৰথে প্ৰথমে জি সাথিয়ানৰ সৈতে যুটি বান্ধি অষ্ট্ৰেলিয়াৰ নিকোলাছ লুম আৰু মিনমিয়ুং জীৰ যুটিক ৩-২ (১১-৯, ১১-৮, ৯-১১, ১২-১৪, ১১-৭)ত পৰাস্ত কৰে। শৰথে তেতিয়া যুৱ শ্ৰীজা আকুলাৰ সৈতে মিক্সড ডাবলছৰ ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিছিল। ছেমি ফাইনেলত ভাৰতীয় যুটিটোৱে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ নিকোলাছ লাম আৰু মিনয়ুং জীৰ যুটিৰ বিৰুদ্ধে ৩-২ (১১-৯, ১১-৮, ৯-১১, ১২-১৪, ১১-৭)ত জয়লাভ কৰে।

ইয়াৰ পূৰ্বে, শৰথেও একক শ্ৰেণীৰ ছেমি ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিছিল। তেওঁ কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত ছিংগাপুৰৰ য়ং ইজাক কোৱাকক পৰাস্ত কৰি ছেমি ফাইনেললৈ প্ৰৱেশ কৰে। শৰথে কুৱেকক ৪-০ (১১-৬, ১১-৭, ১১-৪, ১১-৭)ত পৰাস্ত কৰি ছেমি ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰে।

বেডমিণ্টনত, পি ভি সিন্ধুৰ একক খেলৰ ছেমি ফাইনেলত প্ৰৱেশ-

বেডমিণ্টনত, পিভি সিন্ধুৱে একক প্ৰতিযোগিতাৰ ছেমি ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিছে। সিন্ধুৱে শনিবাৰে খেলা কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত মালয়েছিয়াৰ জিন ৱেই গোহক পৰাস্ত কৰিছিল। এই প্ৰত্যাহ্বানপূৰ্ণ তিনিখন খেলৰ খেলখনত সিন্ধুৱে গোহক ১৯-২১, ২১-১৪, ২১-১৮ ত পৰাস্ত কৰে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,473 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply