নিউজ ডেস্ক : প্ৰখ্যাত ক্ৰিকেটাৰ বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগে ক্ৰিকেটৰ বাবে ভাৰতৰ প্ৰথম অভিজ্ঞতামূলক শিক্ষণ এপ-ক্ৰিকুৰু মুকলি কৰিছে। বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগ আৰু সঞ্জয় বাংগাৰৰ দ্বাৰা ধাৰণাকৃত আৰু বিকশিত এই এপটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে ক্ৰিকেট শিকাৰ অভিজ্ঞতাত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন অনা। এআই আধাৰিত এপ্পটোৱে প্ৰথম ধৰণৰ অনুকূলিত আৰু ব্যক্তিগতকৃত প্ৰশিক্ষণ অভিজ্ঞতা প্ৰদান কৰিব আৰু খেলৰ প্ৰসিদ্ধ খেলুৱৈসকলৰ পৰা বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ প্ৰাপ্ত কৰিব। ব্যৱহাৰকাৰীসকলে প্ৰসিদ্ধ খেলুৱৈসকলৰ আত্ম-অভিজ্ঞতাৰ পৰা মানসিক সুস্থতা আৰু বলিষ্ঠতা শিকিব পাৰিব।

ভাৰতৰ তাৰকা ক্ৰিকেটাৰ বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগে দেশৰ ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষণৰ অভিজ্ঞতাক পুনৰ সংজ্ঞায়িত কৰাৰ লক্ষ্যৰে ভাৰতৰ প্ৰথম অভিজ্ঞতামূলক শিক্ষণ এপ ক্ৰিকুৰু মুকলি কৰে। ক্ৰিকুৰু হৈছে দেশত এআই আধাৰিত ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষণৰ এটা অগ্ৰণী যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে ব্যক্তিগতকৃত শিক্ষণ অভিজ্ঞতা আগবঢ়োৱা। প্ৰতিজন খেলুৱৈৰ পাঠ্যক্ৰম ব্যক্তিগতভাৱে বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগে ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ প্ৰাক্তন ভাৰতীয় খেলুৱৈ আৰু বেটিং প্ৰশিক্ষক সঞ্জয় বাংগাৰৰ সৈতে (২০১৫-১৯) বিকশিত কৰিছে। প্ৰযুক্তিৰ নেতৃত্বত উদ্ভাৱনৰ ক্ষেত্ৰত আন্তৰ্জাতিক ক্ৰিকেটে নতুন উচ্চতা অৰ্জন কৰাৰ লগে লগে ভাৰতেও দেশৰ উচ্চাকাংক্ষী ক্ৰিকেটাৰসকলৰ বাবে একে ধৰণৰ অভিজ্ঞতা আগবঢ়োৱাৰ বাবে বেণ্ডৱাগনত যোগদান কৰাৰ প্ৰয়োজন আছিল।

ক্ৰিকুৰুৰ শুভাৰম্ভ সন্দৰ্ভত নিজৰ মতামত ব্যক্ত কৰি ক্ৰিকুৰুৰ প্ৰতিষ্ঠাপক বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগে কয়, “ক্ৰিকুৰুত আমাৰ লক্ষ্য হৈছে ভাৰতত ক্ৰিকেট শিক্ষাক গণতান্ত্ৰিক কৰাৰ বাবে এক পৰিৱেশ তন্ত্ৰ বিকশিত কৰা আৰু বিদ্যমান ব্যৱধানবোৰ দূৰ কৰা। ক্ৰিকেটৰ আন্তৰ্জাতিক মানদণ্ডৰ সমতুল্য উচ্চাকাংক্ষী ক্ৰিকেটাৰসকলৰ বাবে এক নিৰৱচ্ছিন্ন প্ৰশিক্ষণ অভিজ্ঞতা আগবঢ়োৱাৰ বাবে আমাৰ পাঠ্যক্ৰমটো সতৰ্কতাৰে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।” ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ লগতে কয়, “ক্ৰিকুৰুৱে অভিভাৱকসকলক তেওঁলোকৰ সন্তানৰ সৈতে অংশীদাৰ হোৱাৰ সুযোগ দিয়ে কিয়নো তেওঁলোকে ক্ৰিকেটত পেছাদাৰী কেৰিয়াৰৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ দিশত কাম কৰে।”

ক্ৰিকুৰু হৈছে ভাৰতৰ প্ৰথম এআই সক্ষম মোবাইল-ৱেব আধাৰিত এপ্লিকেচন যাক যুৱসকলক প্ৰতিটো প্ৰশিক্ষকৰ সৈতে প্ৰায় চাৰি ঘণ্টাৰ কিউৰেটেড ভিডিঅ’ সমলৰ সৈতে বিশ্বজুৰি ৩০ জন হেণ্ডপিকড খেলুৱৈ প্ৰশিক্ষকৰ মাষ্টাৰ শ্ৰেণীৰ জৰিয়তে ক্ৰিকেট খেলা শিকাত সহায় কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে, য’ত অনুকূলিত এআই নেতৃত্বাধীন প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি মূল্যাঙ্কন কৰা হৈছে। ই হৈছে একমাত্ৰ অভিজ্ঞতামূলক শিক্ষণ এপ যি ইমাৰ্ছিভ ভিডিঅ’, ইণ্টাৰেক্টিভ অগমেন্টেড ৰিয়েলিটি আৰু আকৰ্ষণীয় অনুকৰণৰ জৰিয়তে শিকাক জীৱন্ত কৰি তোলে। ক্ৰিকুৰুৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক শ্ৰীযুত সঞ্জয় বাংগাৰে লগতে কয়, “ক্ৰিকুৰুৰ আঁৰৰ দৃষ্টিভংগী হৈছে সমগ্ৰ দেশৰ যিকোনো স্থানত বাস কৰা লোকসকলৰ বাবে ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা, আনকি টায়াৰ ২ আৰু ৩ চহৰৰতো যাতে আপোনাৰ ঘৰৰ আৰামৰ পৰা সহজে প্ৰৱেশ কৰিব পাৰি। স্মাৰ্টফোন আৰু ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰৱেশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে ই ইয়াক উচ্চাকাংক্ষী উৎসাহীসকলৰ বাবে অধিক সুলভ কৰি তোলে।”

ক্ৰিকুৰু হৈছে প্ৰদৰ্শন আৰু সাক্ষাৎকাৰৰ এক সংমিশ্ৰণ য’ত আপোনাৰ ক্ৰিকুৰুৱে তেওঁৰ অভিজ্ঞতা আৰু শিকা আপোনাৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰে। প্ৰতিটো শ্ৰেণীত বিস্তৃত পূৰ্ব-ৰেকৰ্ড কৰা ভিডিঅ’ সমল অন্তৰ্ভুক্ত থাকে আৰু ভিডিঅ’বোৰ আপুনি বিচৰা সময়ত বিৰাম দিব, দ্ৰুত-ফৰৱাৰ্ড কৰিব আৰু পুনৰ চাব পাৰি। iOS আৰু এণ্ড্ৰইড দুয়োটা ডিভাইচত উপলব্ধ এপটো আৰু ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ১ বছৰৰ বাবে সাবস্ক্ৰাইব কৰিবলৈ www.cricuru.com লগ অন কৰিব পাৰে। চাবস্ক্ৰিপশ্বন মাচুল ১ বছৰৰ বাবে ২৯৯ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হয়।

আৰু পঢ়কঃ ড্ৰাগছ মুক্ত আৰু গৰুৰ চোৰাং বেহা মুক্ত অসম গঢ়াৰ বাবে আৰক্ষীক মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নিৰ্দেশ

ক্ৰিকুৰু হৈছে এক মোবাইল-ৱেব আধাৰিত এপ্লিকেচন য’ত প্ৰশিক্ষণ ভিডিঅ’, এআই/এমএল বিশ্লেষণ, আৰু ডায়েল-এ-কোচৰ দৰে স্বত্বাধিকাৰী সুবিধা আছে, য’ত ক্ৰিকেটৰ কিংবদন্তিসকলৰ ক্ৰীড়া শিক্ষণ এআই/এমএল আধাৰিত ভিডিঅ’ বেংকৰ এক বিশেষত্ব আছে যি উচ্চাকাংক্ষী ক্ৰিকেটাৰসকলৰ বাবে উপলব্ধ এক সুলভ বিশেষজ্ঞ ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষণ প্লেটফৰ্ম সৃষ্টিকৰে। ক্ৰিকুৰু কিংবদন্তী ক্ৰিকেটাৰ বীৰেন্দ্ৰ ছেহৱাগ আৰু ক্ৰিকেটাৰ আৰু প্ৰশিক্ষক সঞ্জয় বাংগাৰৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে বিশ্বৰ কেইজনমান শ্ৰেষ্ঠ ক্ৰিকেটাৰে লাভ কৰা জ্ঞান আৰু অভিজ্ঞতা বিয়পোৱা যাতে সকলোৱে সঠিক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰকাৰে খেলৰ কাষ চাপিবলৈ সহায় কৰে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 5,283 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply