গুৱাহাটী : ষ্টাৰ চিমেণ্টে নেডফি প্ৰেক্ষাগৃহত জীৱিকা আৰু দক্ষতা-নিৰ্মাণ বৰ্ধন সমৰ্থন কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰে আৰু বিভিন্ন লোকৰ মাজত চিলাই মেচিন আৰু অভিধান বিতৰণ কৰে। জীৱিকা আৰু দক্ষতা বৃদ্ধি সমৰ্থন কাৰ্যসূচীৰ অংশ হিচাপে, ষ্টাৰ চিমেণ্টে এটা কম্পিউটাৰ কিতাপ মুকলি কৰে “আঙুলিৰ মূৰত কম্পিউটাৰ” যাক ডিজিটেল সাহিত্য কাৰ্যসূচীৰ অধীনত ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব “কম্পিউটাৰ অন হুইলচ” যি কামৰূপ (এম) জিলাৰ সোনাপুৰ এলেকাত কাৰ্যকৰী হৈ আছে। কিতাপখন ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ প্ৰতিষ্ঠান, গুৱাহাটীৰ শিক্ষাবিদসকলৰ এটা দলে বিকশিত কৰিছে।

অনুষ্ঠানত মুখ্য অথিতি হিচাপে উপস্থিত থাকি “আঙুলিৰ মূৰত কম্পিউটাৰ” অসম সাহিত্য সভাৰ উপ-সভাপতি মৃণালিনী দেৱীয়ে মুকলি কৰে। নেডফি প্ৰেক্ষাগৃহত অনুষ্ঠিত হোৱা উদ্যোগত বিশিষ্ট লেখিকা অলকানন্দ দত্ত উপস্থিত।থাকে। অলকাানন্দ দত্তই সোনাপুৰ অঞ্চলৰ আঠখন উচ্চ বিদ্যালয় আৰু উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত এংলো-অসমী অভিধান বিতৰণ কৰে। ষ্টাৰ চিমেণ্টে আগতে ঊষা ইণ্টাৰনেচনেল লিমিটেডৰ সৈতে এক টেইলাৰিং পাঠ্যক্ৰম প্ৰদান কৰিবলৈ আৰু বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ কাপোৰৰ সৈতে বিভিন্ন পোছাক চিলাই, কাটিবলৈ আৰু ডিজাইন কৰাত দক্ষতা প্ৰদান কৰিবলৈ আৰু স্থানীয় লোকসকলক টেইলাৰিং আৰু পোছাক নিৰ্মাণৰ সৈতে ক্ষুদ্ৰ পৰিমাণৰ ব্যৱসায় স্থাপন কৰি উদ্যোগী কৰণৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিবলৈ সহযোগিতা কৰিছিল।

ষ্টাৰ-উষা টেইলাৰিং স্কুলৰ উদ্দেশ্য পূৰণ কৰিবলৈ, ষ্টাৰ চিমেণ্টে সোণাপুৰ অঞ্চলৰ যুৱতী আৰু বিবাহিত মহিলাসকলক লৈ বহিৰ্গামী প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত চিলাই মেচিন বিতৰণ কৰে। যিসকলে ছয় মাহসময়ৰ টেইলাৰিং, কাটিং আৰু এম্ব্ৰইডাৰী পাঠ্যক্ৰমৰ ওপৰত বিনামূলীয়া প্ৰশিক্ষণ লৈছিল তেওঁলোকক দক্ষতা-নিৰ্মাণ বৰ্ধন সমৰ্থন কাৰ্যসূচীৰ অধীনত চিএছআৰ কাৰ্যকলাপ হিচাপে হাতত লৈ চিলাই মেচিন বিতৰণ কৰে। গুৱাহাটী আইআইটিৰ অধ্যাপক সৌৰভ বসুক সন্মানীয় অতিথি হিচাপে অনুষ্ঠানটোলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল। কম্পিউটাৰ কিতাপ “আঙুলিৰ মূৰত কম্পিউটাৰ” সৌৰৱ চেটাৰজীয়ে অধ্যাপক সৌৰভ বসুৰ নিৰ্দেশনাত প্ৰস্তুত কৰিছিল।

অধ্যাপক সৌৰভ বসুৱে “আঙুলিৰ মূৰত কম্পিউটাৰ;” শিক্ষাৰ্থী-অনুকূল আৰু সহজে বুজিব পৰা কৈ সকলো প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লৈছিল। এই উদ্যোগসন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি ষ্টাৰ চিমেণ্টৰ চিএছঅ’ প্ৰদীপ পুৰোহিতে কয়, “সোণাপুৰ অঞ্চলত শিক্ষাৰ পৰিৱেশ বিয়পোৱাৰ ষ্টাৰ চিমেণ্টৰ অভিপ্ৰায়ৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰি মই আনন্দিত যাতে যুৱ স্থানীয় লোকসকলে বিভিন্ন শিক্ষণ দক্ষতা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হয়, আৰু সমাজৰ প্রান্তিক শ্ৰেণীৰ আগ্ৰহী স্থানীয় লোকসকলক বিনামূলীয়া শিক্ষণ সামগ্ৰী আৰু ব্যৱহাৰিক শিক্ষাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব পাৰে।”

লগতে পঢ়ক –  সুৰামত্ত যুৱতীয়ে আক্ৰমণ কৰিলে পিতৃক

এনইডিএফআই প্ৰেক্ষাগৃহ হলত অনুষ্ঠিত কাৰ্যসূচীত দুশৰো অধিক লোকে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। ষ্টাৰ উষা টেইলাৰিং স্কুলৰ বিদায়ী প্ৰশিক্ষাৰ্থী, চামাটা পাথাৰ, গুমোৰিয়া, সোণাপুৰ আৰু তেতেলিয়াৰ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক, শিক্ষাৰ্থী আৰু সমাজৰ লোকসকলে কাৰ্যসূচীটোত যোগদান কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ সমৰ্থন আগবঢ়াইছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,596 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply