বৰ্নিহাট :  ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী অধ্যায়ে যোৱা ১৭ মে’ ত অসমৰ বৰ্নিহাটৰ ১৩ মাইলত অৱস্থিত উত্তৰ-পূব বাঁহ আৰু বেত উন্নয়ন পৰিষদত বাঁহ আৰু বেত প্ৰশিক্ষণৰ ওপৰত এক অভিমুখীকৰণ কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰে। গ্ৰাম্য উদ্যোগৰ অধীনত গাঁও সমূহৰ শিল্পী আৰু  ২৫ জন অংশগ্ৰহণকাৰীৰ সৈতে    ইউএছটিএম, মেঘালয় আৰু অসম ডাউন টাউন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিদ্যাৰ্থীসকল উপস্থিত আছিল।গ্ৰাম্য গাঁও আৰু যুৱ মনক উদ্যোগৰ প্ৰতি উৎসাহিত আৰু শক্তিশালী কৰাৰ লক্ষ্যৰে এই দলটোক উত্তৰ-পূব বাঁহ আৰু বেত উন্নয়ন পৰিষদৰ পৰিচালনা সঞ্চালক অধ্যাপক ড০ শৈলেন্দ্ৰ চৌধুৰীয়ে আদৰণি জনায়।

উত্তৰ-পূব বাঁহ আৰু বেত উন্নয়ন পৰিষদৰ পৰিচালনা সঞ্চালক গৰাকীয়ে ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটীৰ সদস্য সকলৰ ৰাষ্ট্ৰ নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপৰ দিশত এনে ধৰণৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ প্ৰচেষ্টাক প্ৰশংসা কৰে। এইচ প্ৰিয়কুমাৰ সিঙ, মেনেজাৰৰ দ্বাৰা (প্ৰশিক্ষণ) ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী উদ্যোগী অধ্যক্ষ বৃন্দা বেৰিয়া, সহ-অধ্যক্ষ পংকজ কাংকৰিয়া আৰু কেইজনমান ইয়ং ইণ্ডিয়ানৰ গুৱাহাটী অধ্যায়ৰ সদস্যৰ উপস্থিতিত অধিৱেশনখন আগবঢ়াই  নিয়া হয়। এইচ প্ৰিয়কুমাৰ সিঙে বিশ্ব বজাৰৰ স্থানত দ্ৰুত গতিত হোৱা পৰিৱৰ্তনৰ কথা মনত ৰাখি বাঁহ খেতি আৰু জীৱিকা সৃষ্টিত বাঁহৰ অৰ্থনৈতিক সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে কয়।

অধিৱেশন সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি সহ-অধ্যক্ষ ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী অধ্যায়ৰ ড০ বিদিতা দাসে কয়, “এইটো আমাৰ গ্ৰাম্য উদ্যোগৰ দিশত এক পদক্ষেপ। আমি গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়ৰ সদস্য সকলৰ বাবে এক বহনক্ষম ব্যৱসায় গঢ়ি তুলিবলৈ ৰাজ্যখনৰ জনসাধাৰণৰ মাজত উদ্যোগৰ এই প্ৰচাৰ কৰিব বিচাৰো।” ইয়াৰ পিছত কৰ্মশালাত অংশগ্ৰহণকাৰী সকলে বাঁহৰ চিকিৎসাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি কেইবাটাও সামগ্ৰী কটা, হেঁচা দিয়া, ছাঁচ তৈয়াৰ কৰা আৰু সৃষ্টি কৰা যন্ত্ৰ, সঁজুলি আৰু প্ৰক্ৰিয়াবোৰৰ কাম কাজ প্ৰত্যক্ষ কৰে। অংশগ্ৰহণকাৰী সকলে বাঁহৰ আচাৰ, বাঁহৰ কাঠকয়লা আদিৰ দৰে অন্যান্য বিভিন্ন সামগ্ৰীৰ বাবে বাঁহৰ সৈতে কাম কৰাৰ বিভিন্ন সম্ভাৱনা অন্বেষণ কৰে।

লগতে পঢ়ক –  বানাক্ৰান্ত ৰাইজৰ কাষত বদৰুদ্দিন আজমল

তাৰ পিছত কৰ্মশালা সমাজৰ বিভিন্ন সদস্য, শিক্ষাৰ্থী, পৰামৰ্শদাতা আৰু দল ইয়ং ইণ্ডিয়ানছৰ মাজত মুকলি মজিয়াৰ আলোচনাৰে সমাপ্ত কৰা হয়। ইয়াত এইচ প্ৰিয়কুমাৰ সিঙে কয়লাৰ সলনি পানী বিশুদ্ধকৰণ, বায়ু বিশুদ্ধকৰণ আদিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰি সক্ৰিয় কাঠ কয়লা সৃষ্টি কৰালৈকে কাঠ কয়লা আৰু ইয়াৰ বিভিন্ন প্ৰয়োগৰ বিষয়েও আলোচনা কৰে। বাঁহৰ সুৰা উৎপাদন আৰু শুকান বাঁহৰ পাত ব্যৱহাৰৰ ওপৰত আলোচনা কৰা হয় যাক কাঠফুলাৰ খেতিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়ং ইণ্ডিয়ান য়ে গাওঁবাসী আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বিভিন্ন উদ্বেগৰ সমাধান কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে বেংকৰ পৰা বিত্তীয় সাহায্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে বেংকৰ আনুষ্ঠানিকতা সম্পৰ্কে তেওঁলোকৰ আশংকা, ৰাজসাহায্য প্ৰাপ্ত কৰা। কিছুমান লোক বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ বাঁহ আৰু তেওঁলোকৰ সৰ্বোত্তম ব্যৱহাৰৰ প্ৰতি আগ্ৰহ প্ৰকাশ কৰা দেখিবলৈ পোৱা যায়।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,334 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply