নিউজ ডেস্ক: মঙলবাৰে অসম প্ৰশাসনিক কৰ্মচাৰী মহাবিদ্যালয়ত ৰাজ্য চৰকাৰে ৰাজ্যৰ টাই আহোমসকলক এছ টি মৰ্যাদা প্ৰদানৰ বিষয়ত এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে । বৈঠকত জনজাতি পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী ৰানোজ পেগু আৰু সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী পিযুজ হাজৰিকাই সভাপতিত্ব কৰে।

বৰ্তমানৰ জনজাতি জনগোষ্ঠীৰ অধিকাৰৰ স্বাৰ্থত কোনো প্ৰভাৱ নেপেলোৱাকৈ টাই আহোম জনগোষ্ঠীক বিশেষ সংৰক্ষণৰ সৈতে অনুসূচীত জনজাতি (ST)ৰ মৰ্যাদা প্ৰদানৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰৰ প্ৰস্তাৱৰ বিৰোধিতা কৰিছে অসমৰ জনজাতীয় সংগঠনসমূহে। লগতে আন পাচটা জনগোষ্ঠী কোচ ৰাজবংশী, মটক, চুতীয়া, মৰাণ আৰু আদিবাসীৰ সৈতে টাই আহোমক এছ টি মৰ্যাদা প্ৰদান কৰাটো ২০১৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে বিজেপিৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ নিৰ্বাচনী প্ৰতিশ্ৰুতি আছিল।

বৈঠকত সদৌ তাই আহোম ছাত্ৰ সন্থাৰ সভাপতি মিলন বুঢ়াগোহাঁয় মন্তব্য কৰে যে ‘আমি বৰ্তমানৰ এছ টি সম্প্ৰদায়ৰ অধিকাৰ আৰু স্বাৰ্থত কোনো প্ৰভাৱ নপৰাকৈ এছ টি মৰ্যাদা প্ৰদানৰ দাবী জনাইছো। অৱশ্যে জনজাতীয় সংগঠনৰ প্ৰতিনিধিয়ে কয় যে সংবিধানত তেনে কোনো ব্যৱস্থা নাই। আমাক এছ টি মৰ্যাদা দিয়াৰ বাবে ভাৰতৰ সংবিধান সংশোধনৰ দাবীত আমি জোৰ দিলোঁ।’

বৈঠকত ভাষণ দি চিচিটিঅ’এৰ সাধাৰণ সম্পাদক আদিত্য খাকলাৰীয়ে কয়- ‘ভাৰতীয় সংবিধানৰ অধীনত এছটিৰ ভিতৰত এছটিৰ বাবে কোনো সুকীয়া সংৰক্ষণ সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি। কেন্দ্রীয় পুঁজিৰে প্রদান কৰা প্রতিষ্ঠানসমূহে প্রদান কৰা চাকৰি আৰু শিক্ষাৰ সুবিধাৰ বাবে টাই আহোমক এছ টি মৰ্যাদা প্রদানে উত্তৰ-পূর্বাঞ্চল আৰু মূল ভাৰতৰ আটাইকেইটা এছ টিৰ ওপৰত গুৰুতৰ আৰু দৃশ্যমান নেতিবাচক প্রভাৱ হ’ব। মূলসুঁতিৰ অসমীয়াক জনজাতীয় বুলি শ্রেণীভুক্ত কৰা হোৱা নাই৷ টাই আহোম এটা ৰাজপৰিয়ালৰ, যিয়ে অসমত ৬০০ বছৰ শাসন কৰিছিল। ৫০ লাখ জনসংখ্যা থকা বুলি দাবী কৰা এক অতি বৃহৎ সম্প্ৰদায়। ৰাজ্যখনৰ ওপৰত যথেষ্ট ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক প্ৰভাৱ থকা এটা অতি উন্নত সম্প্ৰদায় টাই আহোম।’

টাই আহোমক যদি এছ টি মৰ্যাদা প্ৰদান কৰা হয়, তেন্তে অসম চৰকাৰে সৃষ্টি কৰা ছয়খন স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদত বৰ্তমানৰ এছ টি লোকৰ বাবে সংৰক্ষিত আসন টাই আহোম সম্প্ৰদায়ৰ লোকে প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত বৰ্তমানৰ এছ টি সমূহ ধ্বংস হ’ব আৰু প্ৰকৃততে ৰ সৃষ্টি বাতিল হ’ব বৰ্তমানৰ এছ টি সমূহক সুৰক্ষা দিবলৈ স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদ।’

টাই আহোমক যদি এছ টি মৰ্যাদা দিয়া হয় তেন্তে তেওঁলোকে গাঁও পৰিষদৰ নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিব পাৰিব আৰু বৰ্তমানৰ এছ টিয়ে গাঁও পৰিষদ পৰ্যায়ত নিৰ্বাচনত জয়ী হ’বও নোৱাৰিব। টাই আহোমক এছ টি মৰ্যাদা দি প্ৰকৃত এছ টি জনসংখ্যা আৱৰি ধৰিব আৰু সংবিধানে দিয়া সকলো ধৰণৰ সুৰক্ষা আৰু বিশেষ ব্যৱস্থাৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে বঞ্চিত হ’ব।’

তেওঁ আঙুলিয়াই দিয়ে যে ১৯৫৪ চনত এছ টি সম্প্ৰদায় হিচাপে নামভৰ্তি কৰা ৰাজস্থানৰ মীনা জনগোষ্ঠীৰ জনসংখ্যা মুঠ জনসংখ্যাৰ ১.৬ শতাংশ। কিন্তু তেওঁলোকে ১৯৫৪ চনৰ পৰা ইউ পি এছ চিৰ এছ টিৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত ৩০ শতাংশৰ পৰা ৩৫ শতাংশ সুবিধা লাভ কৰি আছে।টাই আহোমক যদি এছ টি মৰ্যাদা প্ৰদান কৰা হয়, তেন্তে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত প্ৰতিযোগিতা হ’ব ৰাজস্থানৰ মীনা আৰু অসমৰ টাই আহোম হোৱাৰ বিপৰীতে বৰ্তমানৰ এছ টি হ’ব ক’তো নাই।’

তেওঁ লগতে কয় ,‘টাই আহোম সম্প্ৰদায়ক যদি এছ টি মৰ্যাদা প্ৰদান কৰা হয় তেন্তে বৰ্তমানৰ এছ টি সমূহে উচ্চ শিক্ষা আৰু চৰকাৰী চাকৰিৰ সুবিধা লাভ কৰিব নোৱাৰিব। ৰাজ্যিক পৰ্যায় আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ অভিজ্ঞতা শিক্ষামূলক। ১৯৯৬ চনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অধ্যাদেশ জাৰি কৰি কোচ ৰাজবংশীসকলক এছ টি মৰ্যাদা প্ৰদান কৰাৰ পিছত ইয়াৰ ফলত অসমৰ আদি আৰু প্ৰকৃত এছ টি লোকক বৃহৎ পৰিসৰৰ বঞ্চিত কৰা হয়।’

চিচিটিঅ’এক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে ইয়াৰ সভাপতি সুকুমাৰ বসুমতাৰী আৰু সাধাৰণ সম্পাদক আদিত্য খাকলাৰীয়ে।

সদৌ টাই আহোম ছাত্ৰ সন্থাৰ সভাপতি মিলন বুঢ়াগোহাঁই, টাই আহোম যুৱ ছাত্ৰ পৰিষদৰ সভাপতি দিলীপ গগৈ আৰু বিজয় ৰাজকোঁৱৰ , পূৰ্বাঞ্চল টাই সাহিত্য সভাৰ সাধাৰণ সম্পাদক পুস্প শইকীয়া, আহোম সভাৰ সভাপতি উমা কোঁৱৰ আৰু টাই আহোম জাতীয় পৰিষদৰ সভাপতি দয়ানন্দ বৰগোহাঁই আৰু সাধাৰণ সম্পাদক ৰাজ কুমাৰ চেতিয়াও সভাত উপস্থিত থাকে।

বৈঠকৰ অন্তত মন্ত্ৰী ৰণোজ পেগুৱে টুইট কৰি কয় যে ‘মূখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ ইচ্ছামতে অসমৰ জনজাতীয় সংগঠনৰ সমন্বয় সমিতি আৰু সদৌ তাই আহোম ছাত্ৰ সন্থা (আটাছু) আৰু অন্যান্য টাই আহোম সংগঠনে গুৱাহাটীৰ এ এছ চিত এক আলোচনাত বহিল। কেবিনেট সহযোগী পিজুশ হাজৰিকা আৰু মই টাই আহোমক অনুসূচিত জনজাতিৰ মৰ্যাদা দিয়াৰ দাবীৰ সৌহাৰ্দ্যপূৰ্ণ সমাধান বিচাৰি উলিয়াবলৈ বৈঠকখন পৰ্যবেক্ষণ কৰিছিলো যাতে বৰ্তমানৰ অনুসূচিত জনজাতিৰ জনগোষ্ঠীসমূহৰ অধিকাৰ আৰু স্বাৰ্থত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে।’

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 7,219 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply