নিউজ ডেস্ক : প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি প্ৰধানমন্ত্ৰী কৃষক সন্মান নিধি আঁচনিৰ অধীনত ৭.৭৫ কোটিতকৈও অধিক কৃষক পৰিয়ালক ১৯,৫০০ কোটি টকা প্ৰদান কৰে। এই সন্দৰ্ভত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কৃষক সকলক সম্বোধিত কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে এই আচঁনিৰ ধনেৰে ক্ষুদ্ৰ কৃষক সকল লাভম্বিত হ’ব।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয় “কেইদিনমানৰ পিছতে ১৫ আগষ্ট আহি আছে। এইবাৰ দেশে ৭৫ তম স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰিব। এই গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰ্যায়টো আমাৰ বাবে গৌৰৱৰে নহয়, লগতে নতুন সংকল্প আৰু নতুন লক্ষ্যৰ বাবেও এক সুযোগ। এই উপলক্ষে আমি অহা ২৫ বছৰত ভাৰতক ক’ত চাব বিচাৰো সেয়া সিদ্ধান্ত ল’ব লাগিব। যেতিয়া দেশে স্বাধীনতাৰ ১০০ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰিব, আমাৰ কৃষি, আমাৰ কৃষকসকলে ২০৪৭ চনত ভাৰতৰ স্থিতি কি হ’ব সেই সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত এক ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰিব লাগিব। এয়া ভাৰতৰ কৃষিক এক দিশ দিয়াৰ সময় যি নতুন প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰিব পাৰে আৰু নতুন সুযোগৰ সুবিধা ল’ব পাৰে।”

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে আৰু কয় যে “খৰিফ হওক বা ৰবিৰ ঋতু হওক, চৰকাৰে কৃষকসকলৰ পৰা এমএছপিত এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ বৃহৎ ক্ৰয় কৰিছে। ধান খেতিয়কৰ একাউণ্টত ১ লাখ ৭০ হাজাৰ কোটি টকা আৰু ঘেঁহু খেতিয়কৰ একাউণ্টত পোনপটীয়াকৈ প্ৰায় ৮৫ হাজাৰ কোটি টকা সোমাইছে। কেইবছৰমান আগতে, যেতিয়া দেশত মাহজাতীয় শস্যৰ বৃহৎ অভাৱ হৈছিল, মই দেশৰ কৃষকসকলক মাহজাতীয় শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিলো। মোৰ অনুৰোধ দেশৰ কৃষকসকলে গ্ৰহণ কৰিছিল। ফলস্বৰূপে, যোৱা ছয় বছৰত দেশত মাহজাতীয় শস্যৰ উৎপাদন প্ৰায় ৫০% বৃদ্ধি পাইছে।”

লগতে পঢ়ক : অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰসহ বড়ো বিদ্ৰোহী গোট NLFB-ৰ ৪৬ গৰাকী কেডাৰৰ আত্মসমৰ্পন

খোৱা তেলৰ ওপৰত আত্মনিৰ্ভৰশীলতাৰ বাবে এতিয়া ইয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় ভোজ্য তেল মিছন- অইল পাম অৰ্থাৎ এনএমইঅ’-অ’পিৰ সংকল্প লোৱা হৈছে। আজি যেতিয়া দেশখনে ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনক স্মৰণ কৰি আছে, এই ঐতিহাসিক দিনটোৱে আমাক নতুন শক্তিৰে ভৰাই তুলিছে বুলিও কয় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে। এই অভিযানৰ জৰিয়তে খোৱা তেল পৰিস্থিতি তন্ত্ৰত ১১,০০০ কোটি টকাতকৈও অধিক বিনিয়োগ কৰা হ’ব। চৰকাৰে নিশ্চিত কৰিব যে কৃষকসকলে ভাল বীজৰ পৰা প্ৰযুক্তিলৈকে সকলো লাভ কৰক বুলিও উল্লেখ কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 5,286 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply